Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska
    Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji  
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

plik svg - godło

Spośród jednostek organizacyjnych Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska ma najdłuższą historię. Jest jedną z najstarszych tego typu jednostek uniwersyteckich w Polsce. Obecną nazwę przyjęła dopiero w 1994 roku, ale jej początki sięgają XIX wieku. Katedra zachowuje w znacznej mierze ciągłość dydaktyczną i badawczą byłego Zakładu Inżynierii Rolniczej, a wcześniej Katedry Inżynierii Rolnej, która wchodziła w skład trzyletniego Studium Rolniczego, powołanego w 1890 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1953 roku, po utworzeniu Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie (WSR), prof. dr inż. Franciszek Hendzel został kierownikiem Zakładu Inżynierii Rolnej na Wydziale Rolnym. W 1955 roku, po utworzeniu na WSR Wydziału Melioracji Wodnych, powierzono mu funkcję dziekana i kierownika Katedry Melioracji Rolnych, którą w 1956 roku przemianowano na Katedrę Melioracji Rolnych i Leśnych. Funkcję kierownika Katedry pełnił do 1960 roku.

Po przejściu prof. F. Hendzla na emeryturę w 1960 roku, kuratorem Katedry na krótki czas został ówczesny dziekan Wydziału, prof. dr inż. Marian Czerwiński. W 1962 roku na kierownika Katedry powołano prof. dr hab. inż. Piotra Prochala, wówczas docenta, absolwenta Wydziału Rolniczego (1948) i Wydziału Leśnego UJ (1952).

Po reorganizacji Wydziału w 1970 roku, Katedra Melioracji Rolnych i Leśnych znalazła się w strukturze Instytutu Melioracji Rolnych i Leśnych. W skład Instytutu wchodziły także Katedry: Meteorologii i Klimatologii Rolniczej, Przyrodniczych Podstaw Melioracji, Torfoznawstwa, Geometrii Wykreślnej i Rysunku Technicznego. Dyrektorem Instytutu został prof. P. Prochal. W 1982 roku Instytut został ponownie podzielony na katedry i zakłady, w tym Katedrę Melioracji Rolnych i Leśnych z pracowniami Melioracji Rolnych i Leśnych, Torfoznawstwa oraz Geometrii Wykreślnej i Rysunku Technicznego. W 2014 roku, w wyniku zmiany struktury organizacyjnej Wydziału, do Katedry Melioracji i Kształtowania Środowiska przyłączono Katedrę Rekultywacji Gleb i Ochrony Torowisk.

Po przejściu prof. P. Prochala na emeryturę w 1991 roku, Katedrą kierowali absolwenci Wydziału Melioracji Wodnych. Funkcję kierownika Katedry powierzono Prof. dr hab. inż. Włodzimierzowi Rajdzie, który pełnił ją do 2004 roku. Po nim kierownictwo Katedry przejął prof. dr hab. inż. Zenon Pijanowski, a od 2009 do 2019 roku kierownikiem Katedry był prof. dr hab. inż. Krzysztof Ostrowski. Od 2019 roku funkcję kierownika Katedry sprawuje dr hab. inż. Tomasz Kowalik, prof. URK.

Od chwili utworzenia Wydziału Melioracji Wodnych w 1955 roku, tytuł profesora uzyskało 10 pracowników Katedry. Habilitowało się 18 osób, a stopień doktora uzyskało 31 osób, w tym 28 byłych i obecnie zatrudnionych pracowników Katedry. Senat Akademii Rolniczej we Wrocławiu nadał prof. P. Prochalowi w 1996 roku tytuł doktora honoris causa. Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie funkcję prorektora pełnili prof. Z. Pijanowski, prof. K. Ostrowski, a od 2020 roku pełni ją dr hab. A. Bogdał, prof. URK. Na byłym Wydziale Melioracji Wodnych prof. P. Prochal sprawował funkcje dziekana i prodziekana (w sumie przez 5 kadencji); funkcje dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji pełnili: prof. W. Rajda (2 kadencje), prof. Z. Pijanowski (2 kadencje) i prof. K. Ostrowski (1 kadencja); a prodziekana – prof. Z. Pijanowski (1 kadencja), prof. K. Ostrowski (2 kadencje) i dr hab. A. Bogdał (1 kadencja).